W Krakowie 2 lipca w Muzeum Archidiecezjalnym miało miejsce otwarcie wernisażu wystawy krakowskiej Artystki mgr Joanny Sobczyk-Pająk pod tytułem „Jan Paweł II. Ludzie i Miejsca”.  Wernisaż ten został niezwykle ciepło przyjęty przez mieszkańców Krakowa, którzy wypełnili salę bardzo szczelnie i masowo oglądali wystawę w podziemiach Muzeum przy ul. Kanoniczej 19. 
Byli obecni, prof. Jerzy Trela, red. Magdalena Drohomirecka, Burmistrz Niepołomic, mgr Roman Ptak, ks. prałat Tomasz Boroń i wielu znakomitych ludzi. 

Poniżej prezentacja sylwetki Artystki

Kraków, dnia 2 lipca 2019 roku 

Mgr Joanna Sobczyk-Pająk w służbie piękna

Droga Pani Joanno, 

Szanowni Państwo, 

Sztuka nieustannie staje się narzędziem jedności, a piękno fascynujące w każdej długości i szerokości geograficznej pozwala dostrzec miłość będącą przedsionkiem nieba. Nie można się więc dziwić, że Jan Paweł II w Liście do artystów podkreślił, że „temat piękna jest istotnym elementem rozważań o sztuce”. Co więcej, w cieniach – kładących się na ziemi, nieraz odbitych na tafli jeziora lub morza, bądź odbitych od grzbietu polskich Tatr, bądź wyrażających się na ciele człowieka – następuje stopienie się światła, barwy i formy. Tak właśnie objawia się piękno. 

Mając tego świadomość przychodzi nam dzisiaj otworzyć wernisaż wystawy „Jan Paweł II. Ludzie i Miejsca” pędzla krakowskiej artystki mgr Joanny Sobczyk-Pająk.

Pani Joanna Sobczyk-Pająk – będąca jednocześnie zawodowym fotografem i wykładowcą Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej – pragnie nam zaprezentować całą plejadę swoich obrazów, mając świadomość tego, że piękno staje się niewątpliwie celem aktu komunikacji, a pięknem jest to, co czyni człowieka lepszym i szlachetniejszym. 

Pierwszy raz zetknąłem się z malarstwem Pani Joanny kiedy – jako rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej – w roku 2010 gościłem w parafii Podłęże na zaproszenie ks. prałata Tomasza Boronia i podziwiałem autorskie obrazy w parafialnym kościele. Nieco później, w roku 2013 zwróciłem się do naszej Artystki z prośbą o namalowanie portretu papieża Franciszka, a następnie  w roku 2018 mojego patrona św. Roberta Bellarmina. Pamiętam, że opanowała mnie wewnętrzna radość, kiedy ludzie widzący te obrazy wyrażali pochlebne recenzje i pytali o godność Artystki. Jakże prawdziwe okazały się wówczas papieskie słowa, że artyści pociągają nas do „oceanu piękna, gdzie zachwyt staje się podziwem, upojeniem, niewymowną radością”. 

Obecny wernisaż wystawy jest całkowitym uzupełnieniem wernisażu z papieskich Wadowic i nowoczesnego, ale pięknego chińskiego Makao. Niech to, co stało się w uniwersyteckim Makao – szeroko relacjonowanym w telewizji i miejscowej prasie – a dziś dopełnione w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie przy ul. Kanoniczej 19 – znajdzie swoją kontynuację już niebawem w Kalabrii, Chicago, a później zgodnie
z ustaleniami w Australii i Nowej Zelandii.  

Na koniec pragnę wyrazić radość, że w tych murach starego Krakowa otwieramy Pani wystawę i ufam, że z biegiem czasu nie braknie także i chętnych na zakup Pani obrazów. 

Gratuluję! 

Rev. dr hab. Robert Nęcek

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie