Wieliczka – Krzyszkowice – 24 stycznia 2021 roku 

Parafia św. Pawła Apostoła  

Drogi Księże Proboszczu Andrzeju, 

Moi Drodzy, 

W świecie, w którym wszystko można wytworzyć, zmodyfikować, zamaskować i podrobić, mądrość wychodzi na spotkanie z rzeczywistością świata i stawia na delikatność i pokorę, które „nie są cnotami słabych, lecz mocnych, którzy że nie potrzebują źle traktować innych, aby czuć się ważnymi”. W takiej perspektywie postać św. Pawła Apostoła stawia przed nami wyjątkowe i trudne zadanie. Chodzi o wychodzenie naprzeciw współczesnym areopagom z przesłaniem Dobrej Nowiny. Św. Paweł był wyjątkowym człowiekiem. Wykształcony wszechstronnie i z ugruntowaną wiedzą. Choć ówcześni Ateńczycy powiedzieli mu, że posłuchają go innym razem, to jednak nie zraził się i rzeczywiście przyszedł innym razem. Co więcej, zyskał uznanie i pozyskał wielu uczniów dla Jezusa. 

W tej perspektywie istotną pomoc stanowią uniwersytety katolickie ze swoimi instytutami dziennikarstwa. Jednym z nich jest Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie – w którym zgodnie z nauczaniem Franciszka – kadry profesorskie starają wnosić wkład w ewangelizację kultury wykształconej przez media. Chodzi o to, że niesprzyjająca sytuacja zewnętrzna nie może skłaniać adeptów do uciekania się od kreatywności, lecz do szukania odpowiednich metod uwiarygodniania nauki Kościoła własną postawą, by współczesnych Szawłów zamieniać w Pawłów. 

W tym kontekście warto wiedzieć, że „działalność wielu platform internetowych – jak zauważył Franciszek w encyklice „Fratelli tutti” – często polega na ułatwianiu spotkań osób podobnie myślących, utrudniając konfrontację między zróżnicowanymi stanowiskami. Te zamknięte obiegi ułatwiają rozpowszechnianie fałszywych informacji i wiadomości, podsycając uprzedzenia i nienawiść”. Dodatkowo papież przypomniał, że w świecie cyfrowym działa wielość interesów ekonomicznych, które potrafią subtelnie lub inwazyjnie manipulować procesem demokratycznym i sumieniami osób. Tym sposobem „agresywność społeczna znajduje w urządzeniach mobilnych i komputerach możliwość niezrównanej ekspansji”. 

Okazuje się, że współczesna cywilizacja zagubiła „kierunek – płynie na oko. Ale Kościół, dzięki Słowu Bożemu, przenika spojrzeniem te mroki”. Choć nie ma gotowych recept i technicznych rozwiązań, to jednak przykład św. Pawła Apostoła podsuwa nam i proponuje rzeczywistość Ewangelii, która przypomina wszystkim ludziom istotę ludzkiego rozwoju. Dlatego warto usiąść i jak św. Paweł posłuchać drugiego człowieka, gdyż jest to zachowanie charakterystyczne dla spotkania między ludźmi – to wzór postawy otwartości tego, kto przezwycięża swój narcyzm i akceptuje drugiego. 

W przeciwnym wypadku narcyzm staje się zaprzeczeniem spotkania i komunikacji, gdyż przejawia się w zapatrzeniu w siebie, celebrowaniu prywatnych doznań i w narzucaniu innym swoich odczuć. W podobnym papieskim duchu pisał kiedyś arcybiskup Józef Życiński:  „mitologiczny Narcyz tak zakochał się w sobie, że chciał ciągle kontemplować piękno swojego oblicza. Dlatego też utopił się w sadzawce”. 

Wówczas gdy brakuje słuchania, „gdy wszystko zamienia się w pośpieszne i niespokojne kliknięcia oraz SMS-y, zagrożona jest podstawowa struktura mądrej komunikacji międzyludzkiej”. Dlatego Apostoł Narodów, św. Paweł z Tarsu wiedział, że prawdy w dialogu trzeba szukać wspólnie, „w cichej rozmowie lub w gorącej dyskusji”, aby go prowadzić w duchu odpowiedzialności za rozwój drugiego bliźniego i za przekaz orędzia i doświadczenia chrześcijańskiego. Wtedy zobaczy się osoby gotowe i wolne „na prawdziwe spotkanie”. Wtedy objawi się piękno Dobrej Nowiny. 

Módlmy się o kulturę w byciu, kulturę w słowie i kulturę w postawie. Niech św. Paweł Apostoł uświadomi nam w tym świętym czasie odpustu parafialnego, że droga Ewangelii jest drogą człowieka, który nie tylko planuje, lecz także mocno wierzy.